Aktualności

23.11.2011 - Streszczenie wykładu Dr Michała Janka na temat alergii u psów

 

Bardzo się ciesze, że zostałem zaproszony na wykład Dr Michała Janka. Nie znałem wcześniej go osobiście, słyszałem tylko, że jest jednym z największych autorytetów w dziedzinie dietetyki zwierząt, głównie psów. Spotkanie odbyło się 21 listopada, w sali Urzędu Miasta w Będzinie. Zostało zorganizowane przez lokalny Związek Kynologiczny. Jestem bardzo usatysfakcjonowany tym co usłyszałem i czego mogłem się nauczyć oraz tym, że mogłem dopytać doktora Janka o kilka kwestii już po wykładzie.

Wykład miał charakter prelekcji połączonej z prezentacją wyświetlaną na ekranie. Dotyczył alergii pokarmowych u psów oraz zmian skórnych nie koniecznie związanych z alergią. Krótkie streszczenie wykładu znajdziecie pod spodem, niebawem też ukaże się na stronie DogsPassion.pl konspekt z prezentacją.

Motto wykładu to - O ile oczy są zwierciadłem duszy, to skóra jest zwierciadłem tego, co pies je.

Wykład był podzielony na trzy części:

a) Zmiany skórne wynikające z wad genetycznych
b) Nadwrażliwości oraz alergie pokarmowe widoczne na skórze
c) Co stosować aby zapobiegać i wyleczyć
d) Pytania z sali

Ad a)

Głównymi genetycznymi wadami u psów to upośledzenie wchłaniania cynku, co prowadzi do zmian skórnych, czasem karłowatości lub nadmiernej pobudliwości. Dzienna, typowa dawka cynku to ok 10mg. Dawka lecznicza w tym przypadku to 100mg. Cynk warto podawać w postaci chelatów, bo jest lepiej przyswajalny. Kolejna wada to niedobór witaminy A, co często objawia się łojotokiem i łuszczeniem skóry. Dzienna dawka typowa to 1000 jednostek witaminy A, dawka lecznicza jest 10x większa. Warto podawać psom marchew w tym wypadku. Kolejną wadą to genetyczny niedobór witaminy E, co często objawia się rogowaceniem ciemnym, szczególnie u jamników. Dawka normalna to 20 jednostek witaminy E, dawka lecznicza jest 10x większa. Aby leczenie miało jakikolwiek skutek, przyjmuje się, że trzeba prowadzić je minimum 2 miesiące. Pierwsze wyniki poprawy mogą się pojawić juz po 2-3 tygodniach, ale 2 miesiące to jest minimum aby zdiagnozować i wyleczyć konkretny problem.

Ad b)

Psy uczulają się zawsze na składnik który już znają. Nie jest możliwe uczulenie na coś co jedzą lub wdychają pierwszy raz. Trzeba też pamiętać, że alergia to nie to samo co nietolerancja. Alergia pojawia się zaledwie u 1% psów, nietolerancja może nawet u 30%. Alergie najczęściej pojawiają się u psów dorosłych, u szczeniąt rzadko. Co powoduje, że psy staja się alergikami?

- wczesne odstawienie szczenięcia od suki
- cesarskie cięcie
- parwowiroza lub choroba wyjaławiająca jelita przez mocną biegunkę
- przeciągająca się infekcja pasożytów
- żywe szczepionki

W 97% objawy alergii pokarmowej i wziewnej to:

- świąd
- obrzęk
- obustronne zapalenie ucha

Ponieważ pies uczula się na to co najczęściej spożywa, nawet jagnięcina nie jest już bezpiecznym mięsem, gdyż diety jagnięce są bardzo często stosowane u większości producentów karm. Niegdyś taka dieta była uważana za hypoalegiczną, teraz stosuje sie bardziej wyszukane formy - dziczyzna, kaczka, królik, ryba oceaniczna - coś czego pies nie jada na co dzień.

Nadwrażliwość krzyżowa to alergia która po stwierdzeniu alergenu w jednym składniku pokarmowym prawie na pewno objawi się przy spożyciu drugiego. Można połączyć następujące składniki pokarmowe zaliczane do zespołu powodującego nadwrażliwość krzyżową: wołowina - mleko ; wołowina - jagnięcina

Ad c)

Próba prowokacyjna - warto zastosować ten sposób polegający na wprowadzaniu karmy, która uczulała psa, po dłuższym czasie stosowania innej karmy, kiedy wszystkie objawy ustały. Jest spora szansa na to, że organizm psa przestanie reagować na podane po czasie alergeny. Niestety właściciele psów nie są chętni do podejmowania tego ryzyka przez co próba prowokacyjna nie jest dokładnie przebadana.

Hydroliza białek - Warto podawać psu białka, które zostały poddane hydrolizie, czyli dzięki enzymom trawiennym ich cząsteczki zostały pocięte na mniejsze, które co prawda nie są tak smaczne, ale są na tyle małe, że nie wywołują reakcji alergicznych.

Wykluczenie - wykluczamy z diety to co pies jadł wcześniej. Nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na białku, ale też patrzmy uważnie na węglowodany, bo te również potrafią być powodem alergii. Jeśli pies jadł np kurczaka+ryż, to zastosujmy np królika+ziemniaki.

Suplementy - Warto suplementować i wspomagać organizm psa. Kwasy tłuszczowe nienasycone Omega 6 działają konkretnie na włos i skórę. Pomagają sklejać komórki skóry, aby ta nie oddawała zbyt dużo wody i nie łuszczyła się. Najlepszym nośnikiem tych kwasów jest: wiesiołek, ogórecznik ale także len, rzepak i ryba (w postaci olejów). Warto też podawać psu cynk. Pamiętajmy aby podawać w postaci chelatów, gdyż te są zdecydowanie lepiej przyswajalne. Chelaty to połączenie organicznej materii ze związkiem mineralnym, np. aminokwasu z cynkiem. Podawajmy też psu witaminy z grupy B, które są rozpuszczalne w wodzie. Pamiętajmy aby podawać nie krócej niż przez okres 2 miesięcy. Biotynę też warto suplementować, ale nie ma do tej pory badań ile jej podawać. Zakłada się, że pies, który normalnie je, dostaje tyle biotyny ile potrzebuje, a nadmiar wydala.

To tyle jeśli chodzi o moje notatki. Informacji było oczywiście więcej i były bardziej szczegółowe włącznie z działaniem pewnych aminokwasów oraz enzymów, ale to zostawię na konkretny tekst, gdzie będę bardziej skupiał się na jednym temacie. Wyżej macie przedstawiony tylko pogląd na to co było przedmiotem prelekcji. Napisze jeszcze kilka zdań na temat tego o co pytałem doktora Janka po zakończeniu wykładu.

Ad d)

- ziemniaki są dobrze trawione przez psa o ile są podawane w temperaturze pokojowej i nie były wcześniej chłodzone w lodówce. Musza być świeże, gotowane najlepiej tego samego dnia. Natomiast proces produkcji karmy wpływa na ziemniaki poprawiając jeszcze ich strawność. Duże ciśnienie oraz wysoka temperatura powoduje jeszcze lepsze przyswajanie ziemniaków przez jelita psa.

- z punktu widzenia dietetyki pies może nie jeść nawet 140 dni (były robione badania) o ile ma stały dostęp do wody. Jednak nawet jeden dzień głodówki powoduje kurczenie się włosków w jelitach, przez co powrót do całkowitego, dobrego i zdrowego trawienia będzie trwał. Nawet jeśli pies ma problemy, ma biegunkę czy zachowuje się apatycznie, powinien z punktu widzenia dietetyki jeść codziennie, nawet małe ilości, ale jeść. To będzie mniej szkodliwe niż dieta bez jedzenia w ogóle. Wybierajmy zatem mniejsze zło :)

- Skutek łączenie suplementów wielu naraz jest obecnie poddawany badaniu. Uważa się, że lepiej stosować dany suplement z przerwami i zazębiać z innym. Wyniki badan będą znane w okolicy stycznia 2012 roku.

- kwasy Omega 9 nie mają bezpośredniego wpływu na skórę i sierść. Jest to raczej zabieg marketingowy, gdyż dokładnie te kwasy nie są jeszcze poznane. Nie szkodzi gdy znajdują się w karmie, bo nie powodują żadnych, negatywnych skutków ubocznych.

- białka hydrolizowane, które są zbyt bardzo pocięte enzymami, byłyby nie do przełknięcia przez psa z powodu ich gorzkiego smaku. Człowiekowi można przemówić do rozsądku, że powinien jeść coś co jest zdrowe, a niedobre. Niestety pies tego nie zrozumie i nie zje. Dlatego też produkcja hydrolizowanych białek skupia się nie tylko ja jakości białka, ale też na dokładnej wielkości cząsteczek.

Dziękuję serdecznie za uwagę i do następnego spotkania. Oddział kynologiczny w Będzinie obiecał od stycznia zorganizować kolejne wykłady. Juz niebawem wystartuje też w DogsPassion.pl ankieta - jaki temat wykładów życzylibyście sobie. Mamy pomysły na około 20 tematów, ale może coś jeszcze konkretnego zachcecie.

Kacper Potocki

Powiększ zdjęcie Powiększ zdjęcie Powiększ zdjęcie